Fabrikasyon yapısal çelik, çeşitli avantajları için birçok endüstri tarafından yaygın olarak kullanılmaktadır. İnşaat sektöründeki en dayanıklı malzemelerden biri olarak kabul edilir. Yapısal çeliğin imalatı, çeliğin yapısal bir çelik tasarımı oluşturmak için manipülasyonudur.

Kapsamlı bir dönemde, yapısal çelik imalatının tüm süreci, kesme, bükme ve birleştirme, üç ana aşamaya ayrılabilir. Yapısal çelik imalatının neye dahil olduğuna bir göz atalım.

Kesme İşlemi

Yapısal çelik imalat prosesi ile başlamak için, çelik sac veya çubuklar gereken uzunluğa göre kesilir. Kesme işlemi, plazma torçları, su jetleri, lazer kesiciler ve mekanik testere gibi çeşitli aletlerle yapılabilir. İhtiyaca göre, yapısal çelik kesilir, kesilir veya yontulur. Kullanılan en yaygın teknik makaslamadır.

 

 

 

 

 

 

Bükme İşlemi

Opal Çelik, kesim parçalarını konumlandırmak için CNC kontrollü (Bilgisayarlı Sayısal Kontrol) geri göstergelerini kullanır ve bu da viraj çizgilerinin doğru konuma yerleştirilmesine yardımcı olur.

 

Yapısal çelik bükülürken, çekiçleme işlemi kullanılır. Bu işlem için en yaygın kullanılan takım pres frenidir. Bugünlerde imalatçılar, levhaları farklı formasyonlara bükmek için baskı frenleri kullanıyorlar. Bir imalatçı daha sonra kesilmiş parçaları yerleştirmek için CNC kontrollü (Bilgisayarlı Sayısal Kontrol) geri göstergelerini kullanır, bu da bükme çizgilerinin doğru pozisyona yerleştirilmesine yardımcı olur.

 

 

Birleştirme (Montaj)

Yapısal çeliğin çeşitli parçaları hazırlandıktan sonra, imalatçı bunları bir araya getirir. Bu işlem çoğunlukla kaynak ile yapılır. Perçinleme, dişli bağlantı elemanları ve yapıştırıcıların bağlanması gibi başka yollar da vardır. Bazen bükme işlemi de montajda yardımcı olur. İmalatçı, parçaları birleştirmek için çeliği sadece kıvrımlı dikişler oluşturacak şekilde bükmektedir. Montaj sürecinde hem manuel hem de otomatik üretim süreçleri kullanılmaktadır.

 

 

 

 

Yapısal çelik tasarım süreci, çoğu imalatçı tarafından yaygın olarak uygulanmakla birlikte, yapısal çelik imalatınızın yapılması için bir uzmana sahip olmak önemlidir.

İnanılmaz çelik tasarımın yetenekli ve sertifikalı üreticisine başvurmak için, bizimle iletişime geçin.